WYPRAWA JEDWABNYM SZLAKIEM BezAsfaltu

WYPRAWA JEDWABNYM SZLAKIEM BezAsfaltu

WYPRAWA JEDWABNYM SZLAKIEM BezAsfaltu

JEDWABNYM SZLAKIEM

Koszt 6000 zł / 30 Dni

JEDWABNYM SZLAKIEM

Koszt 6000 zł / 30 Dni

JEDWABNYM SZLAKIEM

Koszt 6000 zł / za samochód

WYPRAWA JEDWABNYM SZLAKIEM BezAsfaltu

Zapraszamy na epicką wyprawę w samo serce Azji Środkowej. Pojedziemy Jedwabnym szlakiem przez Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan.
Naszym celem jest Pamir i słynna Pamir Highway którą w latach 30 XX wieku radzieccy inżynierowie poprowadzili szlakiem którym już setki lat temu wędrował Marco Polo.
Kazachstan sam w sobie jest już wielką atrakcją, to kraj bardzo różnorodny pod względem geograficzny posiadający wiele rezerwatów i parków narodowych.. Są tu wysokie góry, pustynie, piękne doliny, turkusowe jeziora wysoko w górach, czyli po prostu eldorado dla miłośników podróży 4×4. Podczas naszej wyprawy przejedziemy przez bezkresne stepy, odwiedzimy między innymi: Bajkonur (może uda się zobaczyć start rakiety), morze Aralskie …a właściwie to co z niego zostało, depresję Karagiye (czwarta na świecie 130mppm), Kanion Charyn, góry Tien-Shan, jeziora Kolsay i Kaindy, zanocujemy na dzikiej rajskiej piaszczystej plaży nad morzem Kaspijskim. To tylko mały fragment listy atrakcji które na nas czekają. Natura jest zdecydowanie największą atrakcją turystyczną Kazachstanu więc naszą uwagę skupimy głównie na tym aspekcie.
Kirgistan to mały górzysty kraj leżący w samym sercu Azji Środkowej, graniczący z Kazachstanem, Uzbekistanem, Tadżykistanem i Chinami, otoczony pasmami gór Tien Shan i Pamir Alay. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 198,500 kilometrów kwadratowych z czego 93% to wysokie góry. Średnia wysokość  2750 m npm. Kirgistan zachwyca krajobrazem. Górskie widoki należą do najpiękniejszych na świecie. Kirgistan to również zapierające dech w piersiach jeziora, urokliwe miasta i wsie pełne historii i orientalnej kultury oraz wspaniałych, gościnnych ludzi. Podczas naszej wyprawy przejedziemy przez przełęcz Tue Ashuu leżącą na wysokości 3000mnpm.  Droga ta jest uważana za jedną z najpiękniejszych w Kirgistanie. Dojedziemy do drugiego co do wielkości jeziora w kraju – Son Kul Lake. Jest to najwyżej położone jezioro w Kirgistanie – 3013 mnpm. W samym sercu gór Tian Shan zwiedzimy Tash Rabat Caravanserai. Jest to zbudowany wewnątrz góry 14 wieczny zamek położony na trasie Jedwabnego Szlaku.  W jego podziemiach zobaczymy starożytne cele więzienne dla rozbójników grasujących na Jedwabnym Szlaku. Po drodze przejedziemy wzdłuż zachwycającej przełęczy Moldo Ashu. Kolejna atrakcja  to przełęcz  Tosor – na wysokości 3 950 mnpm oraz główny punkt turystyczny kraju. Issyk Kul to drugie na świecie co do wielkości jezioro o charakterze alpejskim zwane „perłą Azji Środkowej”. Z naszą wyprawą dotrzemy do wąwozu Jeti Oguz słynącego z czerwonych formacji skał. Odwiedzimy meczet Dungan wybudowany w stylu chińskim bez użycia jednego gwoździa.
Tadżykistan, jest niewielkim krajem położonym w Azji Środkowej.. Ponad 90% powierzchni Tadżykistanu leży w górach, na wysokościach nierzadko przekraczających 4000mnpm . Zbiega się tu pięć potężnych łańcuchów górskich: Himalaje, Karakorum, Pamir, Tien-Szan i Hindukusz. Sprawia to, że tutejsze krajobrazy nie mają sobie równych. Potężne, często pozostające cały rok w śniegu szczyty i grzbiety przecinają doliny rzek. Niezamieszkałe, ciągnące się przez dziesiątki kilometrów odludne tereny, na których od czasu do czasu zobaczyć można tylko zagrodę pasterską potęgują odczucie odcięcia od świata. Wejście w zasięg sieci komórkowej należy tu do rzadkości. Obowiązkowym punktem programu każdego turysty wybierającego się w podróż do Tadżykistanu jest przejazd tak zwaną „Pamir Highway” która będzie naszym głównym celem w Tadzykistanie. To jedna z najwyżej położonych droga świata. Pamir Highway to szutrowa droga poprowadzona wśród sięgających ponad 7000 metrów nad poziomem morza szczytów. Sama „ autostrada” w większości biegnie na wysokości 4000mnpm. Na Pamir Highway wyjedziemy na największą wysokość podczas naszej wyprawy – przełęcz Ak-Baital Pass (4655m n.p.m.) Widoki zapierają dech w piersiach. Niemniej malowniczy jest Korytarz Wachański, otoczona jedynie nieco niższymi skalnymi kolosami. Niezwykle malownicze są także krystalicznie czyste tadżyckie jeziora, w których przeglądają się szczyty otaczających je gór. Mieszkańcy są bardzo gościnni, a w wielu rejonach poczytują sobie za punkt honoru odpowiednie przyjęcie gości z dalekich stron, co będziemy mieli okazje sprawdzić podczas naszej wyprawy. Należy pamiętać o lokalnych zwyczajach i poszanowaniu dla muzułmańskich tradycji. Dotyczy to głównie kobiet, które nie powinny pojawiać się w zbyt mocno odsłaniających ciało ubraniach. Zaproszenie do tadżyckiego domu wiąże się zawsze z poczęstunkiem, na który składają się lokalne potrawy takie jak pilaw, pieczona baranina, lagman i kumys. Dobrze jest mieć ze sobą drobne upominki dla gospodarzy. Naszą wyprawę polecamy osobom, odpornym na trudy długiej podróży w rejony o niezbyt wysokim standardzie życia. Trzeba się bowiem liczyć z niewygodami, brakiem infrastruktury i bardzo marnymi warunkami sanitarnymi. Poza Pamir Higway odwiedzimy min. Miasta Murghab, Ishkashim. Jezioro Sarez, Jezioro Zorkul, Okolice Piku Majakowskiego. Droga z Khojand do Duszanbe i wiele innych zapierających dech w piersiach miejsc.
Uzbekistan, kraj do niedawna raczej nieprzyjazny dla turystów. Na szczęście w ciągu ostatnich lat w Uzbekistanie dużo się zmieniło. Zmieniła się władza, zniknęły hordy policjantów polujących na turystów a wraz z nimi wizy dla obywateli wielu europejskich krajów w tym Polaków. Jednym słowem kraj otworzył się na turystykę i turystów.
Uzbekistan to przedewszystkim najstarsze zabytki Azji Środkowej – Samarkanda, Chiva, i Buchara. Poza perłami architektury Uzbekistan to dwie pustynie – Kara-kum i Kazył-kum, Góry Zachodniego Tienszan, jezioro Aralskie …a raczej to co z niego zostało i wiele, wiele innych fascynujących miejsc.

OSÓBOM NIEPOSIADAJĄCYCH SAMOCHODU LUB CZASU POLECAMY OPCJE PRZELOTU SAMOLOTEM “Z i DO” POLSKI ORAZ WYNAJMU W PEŁNI PRZYGOTOWANEGO SAMOCHODU NA MIEJSCU LUB  MIEJSCA W NASZYCH SAMOCHODACH.

W uproszczeniu plan podróży to : POLSKA – ROSJA – KAZACHSTAN – KIRGISTAN –TADŻYKISTAN – UZBEKISTAN – ROSJA –  POLSKA

Kraje
KAZACHSTAN - KIRGISTAN - TADŻYKISTAN - UZBEKISTAN

Ilość dni
30

Data startu
15 lipca, 2022

Data zakończenia
15 sierpnia, 2022

Miejsce spotkania
ASTRACHAŃ - ROSJA

Cena zawiera
gwarancje dobrej zabawy
odpoczynek od codziennego zgiełku
bezpłatny przegląd samochodu w naszym serwisie przed i po wyprawie
pakiet zdjęć z wyprawy dla każdego uczestnika
pamiątkowe gadgety

Cena niezawiera
stresów
złego humoru
kosztów paliwa
wyżywienia
kosztów wstępu do parków, muzeów, etc
kosztów noclegów na kempingach lub w pensjonatach i hotelach
Dzień 1

Rano spotykamy się w Astrachaniu nad Wołgą. Zaczynamy naszą wspólną wyprawę i jedziemy do granicy Kazachskiej. Po przekroczeniu granicy Kazachstanu jedziemy na płaskowyż Akkergeshen i płaskowyż Aktolagay. Nocleg w namiotach.


Dzień 2

Jedziemy do świętej góry Sherkala, doliny Kul i Kamiennego Miasta oraz tak zwanej „ziemi do góry nogami” –  monumentalnych formacji skalnych powstałych w wyniku trzęsienia ziemi. Nocleg nad Morzu Kaspijskim w namiotach.


Dzień 3

Zmierzamy do jednej z największych depresji na świecie – Karagiye. Dalej przez pustynię Senek docieramy do gór Bashir. Nocleg w namiotach.

 


Dzień 4

Zwiedzamy góry Bashir i Park Ustyur. Nocleg w namiotach.


Dzień 5

Przez tereny pustynne jedziemy w stronę kazachskiej części j. Aralskiego. Nocleg na dziko.


Dzień 6

Kontynuujemy przejazd do j. Aralskiego. Nocleg w namiotach już nad jeziorem Aralskim.


Dzień 7

Zwiedzanie j. Aralskiego i nocleg w mieście Aralsk lub okolicach w hotelu.


Dzień 8

Ruszamy z Aralska do miasta Taraz. Nocleg w namiotach w stepie.


Dzień 9

Kontynuujemy podróż do miasta Taraz. Nocleg w pensjonacie w Taraz


Dzień 10

Długi asfaltowy przejazd z Tarazu w kierunku Ałmaty do noclegu w namiotach nad jeziorem Kolsai lub Kaindy.


Dzień 11

Ruszamy w kierunku Kanionu Szaryńskiego następnie przemieszczamy się w góry Tien w kierunku granicy Kirgiskiej i dalej do jeziora Isyk Kul nad którym zanocujemy w namiotach. Jeśli starczy czasu zjemy kolacje w lokalnej restauracji w mieście Karakol.


Dzień 12

Z Isyk Kul jedziemy trudna droga na przełęcz Tossor 3900m.n.p.m. Następnie zjeżdżamy do doliny Narynia i dalej do jeziora Son-Kul gdzie zrobimy nocleg w jurtach na wysokości ponad 3000 mnpm.


Dzień 13

Z nad Son-Kul przez przełęcz Moldo Ashuu 2800 mnpm jedną z najpiękniejszych w Kirgistanie pojedziemy do Narynia i dalej do zamku Tash Rabat. Po zwiedzaniu zamku przez przełęcze Kulak Ashuu i Borolu obie położone na wys. ok 3400mnpm w kierunku miejscowości Baetov. Dalej w kierunku miasta Osh po drodze szukając prehistorycznej ciekawostki – ‘Stone Age Azji”. Nocleg w terenie w namiotach.


Dzień 14

Od rana kontynuujemy jazdę do miasta Osh gdzie zanocujemy w hotelu


Dzień 15

Rano wyjazd z hotelu w kierunku granicy tadżyckiej. Po drodze przekraczamy granicę 4000mnpm. Nocleg w Tadzykistanie w  Karakul Home Stay


Dzień 16

Od rana wjeżdżamy na słynną Pamir Highway i nabieramy wysokości aby w ciągu dnia osiągnać najwyższy punkt naszej wyprawy – przełęcz Akbaytal 4634 mnpm. . Kontynuujemy jazdę do miejscowości Khorog gdzie zanocujemy w hotelu.


Dzień 17

To trudny dzień, długi przejazd bardzo złą droga do Duszanbe gdzie zanocujemy w hotelu.


Dzień 18

Z Duszanbe jedziemy do granicy z Uzbekistanem i dalej do Samarkandy.


Dzień 19

Od rana zwiedzanie Samarkandy a popołudniu przejazd do Buchary. Nocleg w hotelu.


Dzień 20

Od rana zwiedzanie Buchary popołudniu przejazd do Chivy. Nocleg w hotelu.


Dzień 21

Od rana zwiedzanie Chivy i starożytnych fortec w okolicy miasta. Nocleg w hotelu w Chivie.


Dzień 22

Rano wyjazd na pustynie Kara-Kum. Zwiedzanie starej sowieckiej bazy wojskowej, jeziora Aralskiego – wraki statków. Nocleg na pustyni w namiotach.


Dzień 23

Rano wyjazd w kierunku granicy Uzbekistan/Kazachstan. Po przekroczeniu granicy jedziemy w kierunku Astrachania. Nocleg w namiotach.


Dzień 24

Kontynuujemy podróż w kierunku Astrachania. Nocleg w namiotach.


Dzień 25

Przekraczamy rosyjską granicę i w Astrachaniu kończymy naszą wyprawę. Powrót do Polski.


ZALECANE WYPOSAŻENIE BIWAKOWE

 • namiot dachowy lub dowolny innego typu
 • materace i śpiwory (zalecany komfort termiczny min. 0 C)
 • kuchenka gazowa lub na dowolne inne paliwo
 • zapas paliwa do kuchenki
 • naczynia kuchenne
 • krzesła i stolik turystyczny.
 • kanister na wodę użytkową min. 20L
 • zbiornik na wodę pitną min. 10L/osobę (zalecany zapas wody butelkowanej – do kupienia podczas wyprawy)
 • pogoda w górach może być zmienna. Polecamy zabranie ze sobą lekkiej jak i ciepłej oraz przeciwdeszczowej odzieży i obuwia
 • zalecamy zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki oraz zapasu potrzebnych lekarstw.

Noclegi biwakowe w namiotach “na dziko”. Możliwe będą również noclegi w pensjonatach.

Wyżywienie uczestnicy przygotowują we własnym zakresie. Zalecamy przed wyjazdem zrobić podstawowe zakupy żywności o długim terminie przydatności do spożycia takie jak puszki, dania gotowe, kawa, herbata itp. Podczas wyprawy mogą być problemy ze zrobieniem zakupów na trasie. Należy pamiętać o uzupełnianiu zapasów wody pitnej. Nie wykluczamy możliwości zaplanowania kilku posiłków w lokalnych restauracjach tak aby każdy miał okazję zapoznać się z lokalną kuchnią. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą dolarów USA i wymiana ich na lokalną walutę. Alternatywnie można korzystać z bankomatów. Małe sklepiki i stacje benzynowe nie zawsze przyjmują płatności w euro a tym bardziej kartą.

ZALECANE WYPOSAŻENIE SAMOCHODU

 • snorkel
 • kanister z paliwem 20L
 • opony terenowe typu AT
 • wyposażenie off-road: taśmy, szekle.
 • CB radio, co ułatwia kontakt pomiędzy uczestnikami w czasie podróży.
 • ubezpieczenie samochodu (w krajach z poza EU dodatkowo Green Card)

LISTA CZĘŚCI ZAMIENNYCH

 • pasek klinowy
 • oleje do silnika, skrzyni biegów, mostów, reduktora
 • bezpieczniki
 • zestaw podstawowych narzędzi
 • zestaw żarówek
 • kamizelkę odblaskową
 • zapasowe kluczyki
 • klocki hamulcowe p/t

ZAPISZ SIĘ TERAZ

  Share this post