Wyprawa JEDWABNYM SZLAKIEM Bez Asfaltu

Wyprawa JEDWABNYM SZLAKIEM Bez Asfaltu

31 DNI

MIN. 3 – MAX. 6

Wyprawa 4×4

7500 zł / za samochód

Wyprawa JEDWABNYM SZLAKIEM Bez Asfaltu

Zapraszamy na epicką wyprawę w samo serce Azji Środkowej. Pojedziemy Jedwabnym szlakiem przez Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan.
Naszym celem jest Pamir i słynna Pamir Highway którą w latach 30 XX wieku radzieccy inżynierowie poprowadzili szlakiem którym już setki lat temu wędrował Marco Polo.
Kazachstan sam w sobie jest już wielką atrakcją, to kraj bardzo różnorodny pod względem geograficzny posiadający wiele rezerwatów i parków narodowych.. Są tu wysokie góry, pustynie, piękne doliny, turkusowe jeziora wysoko w górach, czyli po prostu eldorado dla miłośników podróży 4×4. Podczas naszej wyprawy przejedziemy przez bezkresne stepy, odwiedzimy między innymi: Bajkonur (może uda się zobaczyć start rakiety), morze Aralskie …a właściwie to co z niego zostało, depresję Karagiye (czwarta na świecie 130mppm), Kanion Charyn, góry Tien-Shan, jeziora Kolsay i Kaindy, zanocujemy na dzikiej rajskiej piaszczystej plaży nad morzem Kaspijskim. To tylko mały fragment listy atrakcji które na nas czekają. Natura jest zdecydowanie największą atrakcją turystyczną Kazachstanu więc naszą uwagę skupimy głównie na tym aspekcie.

Kirgistan to mały górzysty kraj leżący w samym sercu Azji Środkowej, graniczący z Kazachstanem, Uzbekistanem, Tadżykistanem i Chinami, otoczony pasmami gór Tien Shan i Pamir Alay. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 198,500 kilometrów kwadratowych z czego 93% to wysokie góry. Średnia wysokość  2750 m npm. Kirgistan zachwyca krajobrazem. Górskie widoki należą do najpiękniejszych na świecie. Kirgistan to również zapierające dech w piersiach jeziora, urokliwe miasta i wsie pełne historii i orientalnej kultury oraz wspaniałych, gościnnych ludzi. Podczas naszej wyprawy przejedziemy przez przełęcz Tue Ashuu leżącą na wysokości 3000mnpm.  Droga ta jest uważana za jedną z najpiękniejszych w Kirgistanie. Dojedziemy do drugiego co do wielkości jeziora w kraju – Son Kul Lake. Jest to najwyżej położone jezioro w Kirgistanie – 3013 mnpm. W samym sercu gór Tian Shan zwiedzimy Tash Rabat Caravanserai. Jest to zbudowany wewnątrz góry 14 wieczny zamek położony na trasie Jedwabnego Szlaku.  W jego podziemiach zobaczymy starożytne cele więzienne dla rozbójników grasujących na Jedwabnym Szlaku. Po drodze przejedziemy wzdłuż zachwycającej przełęczy Moldo Ashu. Kolejna atrakcja  to przełęcz  Tosor – na wysokości 3 950 mnpm oraz główny punkt turystyczny kraju. Issyk Kul to drugie na świecie co do wielkości jezioro o charakterze alpejskim zwane „perłą Azji Środkowej”. Z naszą wyprawą dotrzemy do wąwozu Jeti Oguz słynącego z czerwonych formacji skał. Odwiedzimy meczet Dungan wybudowany w stylu chińskim bez użycia jednego gwoździa.
Tadżykistan, jest niewielkim krajem położonym w Azji Środkowej.. Ponad 90% powierzchni Tadżykistanu leży w górach, na wysokościach nierzadko przekraczających 4000mnpm . Zbiega się tu pięć potężnych łańcuchów górskich: Himalaje, Karakorum, Pamir, Tien-Szan i Hindukusz. Sprawia to, że tutejsze krajobrazy nie mają sobie równych. Potężne, często pozostające cały rok w śniegu szczyty i grzbiety przecinają doliny rzek. Niezamieszkałe, ciągnące się przez dziesiątki kilometrów odludne tereny, na których od czasu do czasu zobaczyć można tylko zagrodę pasterską potęgują odczucie odcięcia od świata. Wejście w zasięg sieci komórkowej należy tu do rzadkości. Obowiązkowym punktem programu każdego turysty wybierającego się w podróż do Tadżykistanu jest przejazd tak zwaną „Pamir Highway” która będzie naszym głównym celem w Tadzykistanie. To jedna z najwyżej położonych droga świata. Pamir Highway to szutrowa droga poprowadzona wśród sięgających ponad 7000 metrów nad poziomem morza szczytów. Sama „ autostrada” w większości biegnie na wysokości 4000mnpm. Na Pamir Highway wyjedziemy na największą wysokość podczas naszej wyprawy – przełęcz Ak-Baital Pass (4655m n.p.m.) Widoki zapierają dech w piersiach. Niemniej malowniczy jest Korytarz Wachański, otoczona jedynie nieco niższymi skalnymi kolosami. Niezwykle malownicze są także krystalicznie czyste tadżyckie jeziora, w których przeglądają się szczyty otaczających je gór. Mieszkańcy są bardzo gościnni, a w wielu rejonach poczytują sobie za punkt honoru odpowiednie przyjęcie gości z dalekich stron, co będziemy mieli okazje sprawdzić podczas naszej wyprawy. Należy pamiętać o lokalnych zwyczajach i poszanowaniu dla muzułmańskich tradycji. Dotyczy to głównie kobiet, które nie powinny pojawiać się w zbyt mocno odsłaniających ciało ubraniach. Zaproszenie do tadżyckiego domu wiąże się zawsze z poczęstunkiem, na który składają się lokalne potrawy takie jak pilaw, pieczona baranina, lagman i kumys. Dobrze jest mieć ze sobą drobne upominki dla gospodarzy. Naszą wyprawę polecamy osobom, odpornym na trudy długiej podróży w rejony o niezbyt wysokim standardzie życia. Trzeba się bowiem liczyć z niewygodami, brakiem infrastruktury i bardzo marnymi warunkami sanitarnymi. Poza Pamir Higway odwiedzimy min. Miasta Murghab, Ishkashim. Jezioro Sarez, Jezioro Zorkul, Okolice Piku Majakowskiego. Droga z Khojand do Duszanbe i wiele innych zapierających dech w piersiach miejsc.

Uzbekistan, kraj do niedawna raczej nieprzyjazny dla turystów. Na szczęście w ciągu ostatnich lat w Uzbekistanie dużo się zmieniło. Zmieniła się władza, zniknęły hordy policjantów polujących na turystów a wraz z nimi wizy dla obywateli wielu europejskich krajów w tym Polaków. Jednym słowem kraj otworzył się na turystykę i turystów.
Uzbekistan to najstarsze zabytki Azji Środkowej – Samarkanda, Chiva, i Buchara. Poza perłami architektury Uzbekistan to dwie pustynie – Kara-kum i Kazył-kum, Góry Zachodniego Tienszan, jezioro Aralskie …a raczej to co z niego zostało i wiele, wiele innych fascynujących miejsc.
 

Czas trwania wyprawy nie uwzględnia dojazdu i powrotu z Kazachstanu. Dojazd z Polski do miejsca naszego spotkania przed granicą Kazachską zajmuje ok 3-4 dni.
Długość planowanej trasy to ok 17 tys km.  Zasadnicza część trasy  przebiega asfaltami w bardzo złym stanie, szutrami i drogami nieutwardzonymi. Dlatego przed wyjazdem należy się upewnić, że pojazd jest sprawny i gotowy do trudnej i długiej podróży.

WYMAGANE DOKUMENTY

 • zielona karta
 • międzynarodowe prawo jazdy
 • ewent. upoważnienia do korzystania z samochodu w przypadku samochodów firmowych, leasingowych, etc.
 • dodatkowe ubezpieczenie kosztów leczenia
 • ważny paszport
 • wiza tadżycka – turystyczna
 • Obywatele RP nie potrzebują wiz do Kazachstanu, Uzbekistanu i Kirgistanu.

MIN. ILOŚĆ SAMOCHODÓW – 3
MAX. ILOŚĆ SAMOCHODÓW – 6

 

Cena zawiera:

gwarancje dobrej zabawy
odpoczynek od codziennego zgiełku
bezpłatny przegląd samochodu w naszym serwisie przed i po wyprawie
niezapomnianą przygodę 4×4
pakiet zdjęć z wyprawy dla każdego uczestnika
pamiątkowe gadgety
obecność doświadczonego przedstawiciela BezAsfaltu4x4

Cena nie zawiera:

stresów
złego humoru
kosztów paliwa
wyżywienia
kosztów wstępu do parków, muzeów, etc
kosztów noclegów na kempingach lub w pensjonatach i hotelach


Kraje: Kazachstam / Kirgistan / Tadżykistan / Uzbekistan
Nocleg: Namioty
Termin: 01/08/2023 – 31/08/2023

Poziom trudności: 6/8
Miejsce spotkania: Warszawa

 

Mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników wyprawy Bez Asfaltu zastrzega sobie prawo do zmiany programu i trasy wyprawy wynikających z warunków pogodowych, problemów z bezpieczeństwem, cofnięcia zezwoleń. W takich przypadkach przewodnik BezAsfaltu 4×4 dokona niezbędnych zmian trasy. Czas trwania wycieczki nie obejmuje podróży z Polski do Kazachstanu która trwa 3-5 dni.

Dzień 1. Zaczynamy naszą wspólną wyprawę i jedziemy do granicy Kazachskiej. Po przekroczeniu granicy Kazachstanu jedziemy na płaskowyż Akkergeshen i płaskowyż Aktolagay. Nocleg w namiotach.

Dzień 2. Jedziemy do świętej góry Sherkala, doliny Kul i Kamiennego Miasta oraz tak zwanej „ziemi do góry nogami” –  monumentalnych formacji skalnych powstałych w wyniku trzęsienia ziemi. Nocleg nad Morzu Kaspijskim w namiotach.

Dzień 3. Zmierzamy do jednej z największych depresji na świecie – Karagiye. Dalej przez pustynię Senek docieramy do gór Bashir. Nocleg w namiotach.

Dzień 4. Zwiedzamy góry Bashir i Park Ustyur. Nocleg w namiotach.

Dzień 5. Przez tereny pustynne jedziemy w stronę kazachskiej części j. Aralskiego. Nocleg na dziko.

Dzień 6. Kontynuujemy przejazd do j. Aralskiego. Nocleg w namiotach już nad jeziorem Aralskim.

Dzień 7. Zwiedzanie j. Aralskiego i nocleg w mieście Aralsk lub okolicach w hotelu.

Dzień 8. Ruszamy z Aralska do miasta Taraz. Nocleg w namiotach w stepie.

Dzień 9. Kontynuujemy podróż do miasta Taraz. Nocleg w pensjonacie w Taraz

Dzień 10. Długi asfaltowy przejazd z Tarazu w kierunku Ałmaty do noclegu w namiotach nad jeziorem Kolsai lub Kaindy.

Dzień 11. Ruszamy w kierunku Kanionu Szaryńskiego następnie przemieszczamy się w góry Tien w kierunku granicy Kirgiskiej i dalej do jeziora Isyk Kul nad którym zanocujemy w namiotach. Jeśli starczy czasu zjemy kolacje w lokalnej restauracji w mieście Karakol.

Dzień 12. Z Isyk Kul jedziemy trudna droga na przełęcz Tossor  3900m.n.p.m. Następnie zjeżdżamy do doliny Narynia i dalej do jeziora Son-Kul gdzie zrobimy nocleg w jurtach na wysokości ponad 3000 mnpm.

Dzień 13. Z nad Son-Kul przez przełęcz Moldo Ashuu 2800 mnpm jedną z najpiękniejszych w Kirgistanie pojedziemy do Narynia i dalej do zamku Tash Rabat. Po zwiedzaniu zamku przez przełęcze Kulak Ashuu i Borolu obie położone na wys. ok 3400mnpm w kierunku miejscowości Baetov. Dalej w kierunku miasta Osh po drodze szukając prehistorycznej ciekawostki – ‘Stone Age Azji”. Nocleg w terenie w namiotach.

Dzień 14. Od rana kontynuujemy jazdę do miasta Osh.

Dzień 15. Rano wyjazd z hotelu w kierunku granicy tadżyckiej. Po drodze przekraczamy granicę 4000mnpm. Nocleg w Tadzykistanie w  Karakul Home Stay

Dzień 16. Od rana wjeżdżamy na słynną Pamir Highway i nabieramy wysokości aby w ciągu dnia osiągnąć najwyższy punkt naszej wyprawy – przełęcz Akbaytal 4634 mnpm. Kontynuujemy jazdę do miejscowości Khorog gdzie zanocujemy w hotelu.

Dzień 17. To trudny dzień, długi przejazd bardzo złą droga do Duszanbe gdzie zanocujemy w hotelu.

Dzień 18. Z Duszanbe jedziemy do granicy z Uzbekistanem i dalej do Samarkandy.

Dzień 19. Od rana zwiedzanie Samarkandy a popołudniu przejazd do Buchary.

Dzień 20. Od rana zwiedzanie Buchary popołudniu przejazd do Chivy.

Dzień 21. Od rana zwiedzanie Chivy i starożytnych fortec w okolicy miasta.

Dzień 22. Rano wyjazd na pustynie Kara-Kum. Zwiedzanie starej sowieckiej bazy wojskowej, jeziora Aralskiego – wraki statków. Nocleg na pustyni w namiotach.

Dzień 23. Rano wyjazd w kierunku granicy Uzbekistan/Kazachstan. Po przekroczeniu granicy jedziemy w kierunku Astrachania. Nocleg w namiotach.

Dzień 24. Kontynuujemy podróż w kierunku Astrachania. Nocleg w namiotach.

Dzień 25. Przekraczamy rosyjską granicę i w Astrachaniu kończymy naszą wyprawę. Powrót do Polski.

 

 

ZALECANE WYPOSAŻENIE BIWAKOWE

 • namiot dachowy lub dowolny innego typu
 • śpiwory (zalecany komfort termiczny min. 0 C)
 • kuchenka gazowa lub na dowolne inne paliwo
 • zapas paliwa do kuchenki
 • naczynia kuchenne
 • krzesła i stolik turystyczny.
 • kanister na wodę użytkową min. 20L
 • zbiornik na wodę pitną min. 10L/osobę (zalecany zapas wody butelkowanej – do kupienia podczas wyprawy)
 • pogoda w górach może być zmienna. Polecamy zabranie ze sobą lekkiej jak i ciepłej oraz przeciwdeszczowej odzieży i obuwia
 • zalecamy zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki oraz zapasu potrzebnych lekarstw.

Noclegi  biwakowe w namiotach “na dziko”. Możliwe będą  również noclegi  w jurtach i B&B

Wyżywienie uczestnicy przygotowują we własnym zakresie. Zalecamy przed wyjazdem zrobić podstawowe zakupy żywności o długim terminie przydatności do spożycia takie jak puszki, dania gotowe, kawa, herbata itp. Podczas wyprawy mogą być problemy ze zrobieniem zakupów na trasie. Należy pamiętać o uzupełnianiu zapasów wody pitnej. Nie wykluczamy możliwości zaplanowania kilku posiłków w lokalnych restauracjach tak aby każdy miał okazję zapoznać się z lokalną kuchnią. Małe sklepiki i stacje benzynowe nie zawsze przyjmują płatności w euro/usd a tym bardziej kartą więc dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą USD i wymiana ich na lokalną walutę. Alternatywnie można korzystać z bankomatów.

Share this post