mongolia_3
document

MONGOLIA Bez Asfaltu 01/07 – 22/07 2021

Koszt: 6,000.00 

Jeśli jesteś poszukiwaczem przygód lub entuzjastą adrenaliny, to dobrze trafiłeś. Mongolia to kraj pełen różnorodnych i pięknych krajobrazów, od gór i rozległych stepów po ogromne słodkowodne jeziora i pustynie. Podczas naszej wyprawy będziesz podróżować samochodem, konno i na wielbłądzie. Nasza wyprawa do Mongolii oferuję podróż pełną wspaniałych widoków, tajemniczych miejsc i spotkań z potomkami Dżyngis Chana.  Poznasz prawdziwych nomadów, a wśród nich nawet prawdziwych szamanów, posłuchasz tradycyjnej muzyki potomków Czyngis-chana, a spać będziesz w mongolskich jurtach. Będziesz oddawać się zadumie w buddyjskich świątyniach, patrzeć nocą w usiane gwiazdami niebo, podziwiać dzikie, stepowe konie czy przeglądać się w krystalicznie czystych wodach tamtejszych jezior. Jest też czas na kąpiel w gorących źródłach – prawdziwy relaks dla ciała i zmysłów. Innymi słowy doświadczysz niczym nie skażonej przyrody i poznasz miejsca, w których tryb życia nie zmienił się od setek lat. To podróż dla tych, którzy tak samo jak cel podróży, cenią sobie drogę do niego
Trasa poprowadzi nas od wysokich gór z wiecznym śniegiem po piaski pustyni Gobi. Podczas naszej ekspedycji dotrzemy do wszystkich najważniejszych miejsc w Mongolii. Góry Ałtaj, od tysiącleci zamieszkiwane przez Kazachów i ich orły z którymi polują na zające i lisy. Kazachscy chłopcy naukę polowanie zaczynają bardzo wcześnie, budując siłę która w przyszłości pozwoli im utrzymać ciężkiego ptaka.
Kolejna atrakcje którą zobaczymy to wielkie jeziora porównywane do Bajkału. Święte miejsca tybetańskich lamów i mongolskiego szamanizmu. Ruiny historycznych warowni i osad.
Przy odrobinie szczęścia zobaczymy miejsce gdzie według najnowszych badań może być przez stulecia ukrywany przed całym światem grób Dzyngis Chana. Legenda głosi że że setki koni przez kilka miesięcy pędzono w miejscu grobu Chana tak aby nie został żaden ślad pochówku. Po tym wszystkim zgładzono wszystkie osoby które uczestniczyły w pogrzebie oraz osoby które miały z nimi kontakt. I tak do dziś 100% pewności nie ma gdzie spoczął ten wielki wódz. Ostatnie badania wskazują pewne miejsce ale jest ono pilnie strzeżone przez zamieszkujące okolicę plemię które musi wyrazić zgodę na wjazd w ten rejon.
Niczym mongolscy nomadzi przemierzymy bezkresny step i wejdziemy do wulkanicznego krateru. Odwiedzimy słynny letni festiwal Naadam gdzie po okolicznych łąkach ściga się nawet do 1000 koni.
I na koniec oczywiście słynna pustynia Gobi. Gobi to nie tylko „wielka góra piachu” to także miejsce występowania bardzo rzadkich i często endemicznych przedstawicieli fauny i flory. I tak np. Gobi to jedno z kilku miejsc na świecie gdzie na wolności żyją ostatnie dwugarbne wielbłądy baktryjskie.
Można tu także spotkać niedźwiedzie Gobi – Mazaalai, jest to odmiana błękitnego niedźwiedzia tybetańskiego. Populacja tych bardzo rzadkich i tajemniczych zwierząt jest szacowana tylko na ok 50 osobników…..
Śnieżne Lamparty to kolejny unikatowy przedstawiciel gobijskiej fauny – jedna czwarta światowej populacji tego kota mieszka właśnie na terenie Gobi. No i oczywiście dinozaury, to właśnie tu odnalezione jaja i inne skamieniałości dinozaurów.
Czeka nas ponad miesiąc wspaniałej przygody, pełnej pięknych krajobrazów i tajemniczych miejsc.

OSOBOM NIEPOSIADAJĄCYM WŁASNEGO SAMOCHODU LUB CZASU OFERUJEMY MIEJSCA W NASZYCH SAMOCHODACH.

 • Typ wyprawy Rodzaj wyprawy
  Noclegi w namiotach, Wyprawa 4x4
 • Poziom trudności Offroad Adventure
  4/8
 • Wielkość grupy
  Min. 3 - Max. 6 samochodów
MONGOLIA Bez Asfaltu 01/07 – 22/07 2021

Czas trwania wyprawy nie uwzględnia dojazdu i powrotu z Mongoli. Dojazd z Polski do miejsca naszego spotkania przed granicą mongolsko/rosyjską zajmie ok 5-7 dni.
Długość planowanej trasy to ok 20 tys km.  Poza odcinkami prowadzącymi przez Rosję zasadnicza część trasy  przebiega szutrami, drogami nieutwardzonymi i asfaltami w bardzo złym stanie,  Dlatego przed wyjazdem należy się upewnić, że pojazd jest sprawny i gotowy do trudnej i długiej podróży.

WYMAGANE DOKUMENTY

 • zielona karta
 • międzynarodowe prawo jazdy
 • ewent. upoważnienia do korzystania z samochodu w przypadku samochodów firmowych, leasingowych, etc.
 • dodatkowe ubezpieczenie kosztów leczenia
 • ważny paszport
 • wiza rosyjska – turystyczna wielokrotna
 • Wiza mongolska, turystyczna 30 dniowa

Po informacje dotyczące przepisów paszportowych i wizowych zapraszamy do nas, współpracujemy z agencją turystyczną która pośredniczy w formalnościach wizowych.

Koszt paliwa powinien zamknąć się w kwocie 5000-6000 pln. przy średniej cenie za litr z całego wyjazdu ok 2.90 zł/litr.( ceny ON z 03/2019r)

MIN. ILOŚĆ SAMOCHODÓW – 3
MAX. ILOŚĆ SAMOCHODÓW – 6

Warunkiem rejestracji zgłoszenia  i uczestnictwa w wyprawie jest wpłacenie bezzwrotnego zadatku* w kwocie 2000 zł  do 7 dni od daty zgłoszenia.

* zadatek jest zwracany w przypadku kiedy wyprawa zostanie odwołana przez organizatora

Dodatkowe informacje dotyczące kosztów wyprawy
Cena zawiera
 • gwarancje dobrej zabawy
 • odpoczynek od codziennego zgiełku
 • niezapomnianą przygodę 4×4
 • bezpłatny przegląd samochodu w naszym serwisie przed i po wyprawie
 • obecność doświadczonego znającego trasę przedstawiciela BezAsfaltu4x4 przez 24h/dobę.
 • pakiet zdjęć z wyprawy dla każdego uczestnika
 • pamiątkowe gadgety
Cena nie zawiera
 • stresów
 • złego humoru
 • kosztów paliwa,
 • wyżywienia
 • kosztów wstępu do parków, muzeów, etc
 • kosztów noclegów na kempingach lub w pensjonatach i hotelach.

  Czas trwania wyprawy nie uwzględnia dojazdu i powrotu z Mongoli. Dojazd z Polski do miejsca naszego spotkania przed granicą mongolsko/rosyjską zajmie ok 5-7 dni.  Przedstawiony program może ulec zmianie ze względu na dostępność miejsc noclegowych, awarie samochodów, warunki pogodowe i drogowe lub inne czynniki niezależne od organizatora. Organizator zastrzega sobie również prawo do modyfikowania programu według własnego uznania w celu jak najlepszego dostosowania go do aktualnych warunków i potrzeb grupy.

 1. Dzień 1 Jezioro Bayan Nur, jezioro Khyargas Nur i piaskowe wydmy Bor Khyarin Els

  Po przekroczeniu granicy mongolskiej jedziemy do Kotliny Wielkich Jezior. To jeden z najrzadziej odwiedzanych zakątków Mongolii. Charakteryzuje się praktycznym brakiem komarów, nawet w czasie sezonu. Popołudniu dojedziemy nad jezioro Khyargas –  z najpotężniejszymi wydmami piaskowymi w całej Mongolii. Wejdziemy na jedną z wydm, mierzącą około 300 m wysokości, aby nacieszyć się widokiem całej Kotliny Wielkich Jezior. Noclegi w namiotach

 2. Dzień 2 JezioroTelmen Nuur

  Kontynuujemy podróż na wschód. Późnym popołudniem dotrzemy nad Jezioro Telmen. Okolica obfituje w zróżnicowane krajobrazy, m. in.: wydmy piaskowe, piękne góry, zielone lasy, małe strumienie. Dla chętnych krótki spacer po okolicy. Nocleg w namiotach

 3. Dzień 3 Jezioro Khovsgul

  Pięknie położone wśród gór Jezioro Khovsgol nazywane siostrą Bajkału jest najgłębszym jeziorem Mongolii – 260m. Nad jego brzegami poszukamy dzikiej plaży gdzie rozbijemy nasz obóz i spędzimy noc w namiotach.

 4. Dzień 4 Jezioro Zyyn Nuur

  Tego dnia czeka nas trudny przejazd przez wysoko położone przełęcze. Wjeżdżamy w strefę tajgi. Śpimy nad jeziorem Zuun Nuur położonym na wysokości ponad 2000 mnpm. Nocleg w namiotach.

 5. Dzień 5 Jezioro Terkhiin Tsagaan Nuur i wulkan Khorgo

  Terkhiin Tsagaan Nuur – Wielkie Białe Jezioro położone w centralnej części kraju wpisane na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Jest to jeden z najpiękniejszych zakątków Mongolii. Ta zapomniana kraina to gratka dla miłośników przyrody i egzotyki. Nocleg w jurtach lub na własnym namiocie.

 6. Dzień 6 Góra Uran Togoo

  Całodzienna wyprawa na jeden z najstarszych wygasłych wulkanów w Mongolii. Z góry rozpościera się piękny widok na okolice. Nocleg w namiocie.

 7. Dzień 7 Ulan Bator

  Tego dnia dojedziemy do Ułan Bator i spędzimy czas zwiedzając stolicę Mongolii, w której mieszka prawie połowa ludności kraju. Zobaczymy min. plac Czyngis-chana – centralny punkt miasta, gmach Parlamentu, klasztor Gandan – najważniejszy ośrodek religijny kraju, zimowy pałac ostatniego chana mongolskiego Bogda-chana. Nocleg w hotelu.

 8. Dzień 8 Park Onon

  Dzień poświęcimy na przejazd przez rozległe wyżyny na północ do Parku Narodowego Onon Baldż w górach Chentej. Teren ten uważany jest przez Mongołów za miejsce narodzin Temudżyna – przyszłego Czyngis-chana. Zatrzymamy się w miejscowości Dadal, zobaczymy tu ogromny kamień, który stoi podobno w miejscu gdzie przyszedł na świat Czyngis Chana. Nocleg w namiotach

 9. Dzień 9 Góry Zorgol Khairkhan

  Tego dnia dotrzemy do Khairkhan Zorgol. To święta góra Mongolii. Wokół góry znajdują się miejsca pochówku starożytnych mongolskich żołnierzy. Zgodnie z szamańskim zwyczajem wymawianie nazw świętych gór podczas ich odwiedzania jest zabronione. Nocleg w namiotach.

 10. Dzień 10 Jaskinia Bolor i Tsagaan Suvarga

  W tym dniu udajemy się do Tsagaan Suvarga (White Stupa) – niesamowitego klifu skalnego, szerokiego na 100 i wysokiego na 30 metrów. Przez tysiące lat wiatr rzeźbił jego niezwykły kształt Docieramy na tereny słynnej pustyni Gobi . Nocleg w namiotach.

 11. Dzień 11 Gobi

  Kontynuujemy nasza podróż przez pustynie Gobi. Przejeżdżamy przez Park Gurvaincaikan. Nazwę można tłumaczyć jako Trzy Piękności Gobi. Tree Beautys to trzy formacje skalne o niesamowitych formach. W obrębie parku znajduje się też wąwóz, – Yolyn Am, czyli Wąwóz Sępów. Nawet w środku lata w Yolyn Am można zobaczyć ziemię skutą lodem i pokrytą śniegiem. Ściany wąwozu wznoszą się tak stromo, że nie dopuszczają światła słonecznego, w środku dnia panuje półmrok, mimo że nad głowami świeci słońce, a temperatura latem dochodzi do 40°C. Nocleg w namiotach.

 12. Dzień 12 Wydmy Khongoryn

  Dalszy ciąg wyprawy przez pustynię do wydm Khongoryn. Po południu z krajobrazu poprzecinanego licznymi kanionami zaczynają się wyłaniać piaszczyste wydmy kontrastujące z czernią otaczających je skał. Wydmy nazywane śpiewającymi piaskami są miejscem szczególnym. Wznoszą się miejscami na mniej więcej 800 m n.p.m. i osiągają szerokość do 12 km. Wiejący wiatr sprawia, że przybierają one różne kształty i wydają się być żywym organizmem, tym bardziej że często słychać, jak wydmy „śpiewają”, rozchodzi się wtedy podobny do przeciągłego gwizdu dźwięk, co niejednego podróżnika przyprawia o ciarki na plecach. Nocleg w namiotach.

 13. Dzień 13 Bayanzag – Dom dinozaurów i Klify Flamingów

  Nadal jedziemy przez pustynię Gobi. Bayanzag – sławny dom dinozaurów – miejsce, w którym odkryto największe skamienieliny szkieletów dinozaurów. Zobaczymy niesamowite w swojej formie czerwone płomieniste klify zwane flaming cliffs. Nocleg w namiotach.

 14. Dzień 14 Khovgo Khan

  Kontynuujemy przejazd przez pustynię Gobi. Przejazd do Parku Narodowego Khogno Khan, słynącego z wielokilometrowych pasm wydm. Nocleg w namiotach.

 15. Dzień 15 Monaster Erdene Khanbiin , Park 8 jezior, Czerwone Wodospady Doliny Orkhon 

  Tego dnia powoli zegnamy się z Pustynia Gobi i wracamy na step.
  Po śniadaniu wyruszamy do Karakorum – dawnej stolicy Wielkiego Mongolskiego Imperium. Droga wiedzie przez szeroki step. Zwiedzanie kompleksu klasztornego Erdene Khanbiin. Nocleg w namiotach.

 16. Dzień 16 The Orkhon Waterfall

  Kontynuując podroż w kierunku gór Ałtaju zwiedzimy min. The Orkhon Waterfall – Wodospad czerwonych przepływów. Nocleg w namiotach.

 17. Dzień 17 Park Narodowy Altai Tavan Bogd

  W tym dniu naszym celem jest Park Narodowy Altai Tavan Bogd jedno z najbardziej dziewiczych miejsc na świecie. Na terenie Parku Altai Tavn Bogd znajduje się pięć najwyższych szczytów Mongolii. Odkryjemy tam piękne krajobrazy od lodowców po górskie jeziora, ale także wiele tajemniczych miejsc i stanowisk archeologicznych. Nocleg w namiotach.

 18. Dzień 18 Shiveet Khairkhan i Obóz wysokogórski pod Malchen Peak

  Kontynuujemy podróż przez góry Ałtaju. Dotrzemy do jednej z najważniejszych gór Jeśli szczęście nam dopisze zanocujemy w wysokogórskim obozie.

 19. Dzień 19 Tsagaan Salaa

  Na koniec naszej przygody z Mongolią zobaczymy zapierające dech w piersiach petroglify z epoki brązu

 20. Dzień 20 Granica Mongolia/Rosja

  Ruszamy na granicę mongolsko – rosyjską. Po przekroczeniu granicy kierujemy się w stronę Ałtajskiego Parku Narodowego. Nocleg w namiotach.

 21. Dzień 21 Ałtaj

  Zwiedzamy rosyjską część Ałtaju. Noclegi w namiotach.

 22. Dzień 22 Ałtaj

  Zwiedzamy rosyjską część Ałtaju. Noclegi w namiotach.

 23. Dzień 23 Koniec Wyprawy

  Ruszamy do Polski.

  Prezentowany program może ulec zmianie z powodu awarii samochodu, warunków pogodowych i drogowych lub innych czynników niezależnych od organizatora.
   Organizator zastrzega sobie również prawo do modyfikowania programu według własnego uznania, aby jak najlepiej dostosować go do aktualnych warunków i potrzeb grupy
WAŻNE INFORMACJE DODATKOWE

ZALECANE WYPOSAŻENIE BIWAKOWE

 • namiot dachowy lub dowolny innego typu
 • śpiwory – komfort termiczny min. 0 C
 • kuchenka gazowa lub na dowolne inne paliwo
 • zapas paliwa do kuchenki
 • naczynia kuchenne
 • krzesła i stolik turystyczny.
 • kanister na wodę użytkową min. 20L
 • polecamy zabranie ze sobą lekkiej i ciepłej oraz przeciwdeszczowej odzieży
 • zalecamy zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki oraz zapasu potrzebnych lekarstw.

Noclegi  biwakowe w namiotach “na dziko”. Możliwe będą  również noclegi  w jurtach.

Wyżywienie uczestnicy przygotowują we własnym zakresie. Zalecamy przed wyjazdem zrobić podstawowe zakupy żywności o długim terminie przydatności do spożycia takie jak puszki, dania gotowe, kawa, herbata itp. Podczas wyprawy mogą być problemy ze zrobieniem zakupów na trasie. Należy pamiętać o uzupełnianiu zapasów wody pitnej. Nie wykluczamy możliwości zaplanowania kilku posiłków w lokalnych restauracjach tak aby każdy miał okazję zapoznać się z lokalną kuchnią. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą dolarów USA i wymiana ich na lokalną walutę. Alternatywnie można korzystać z bankomatów. Małe sklepiki i stacje benzynowe nie zawsze przyjmują płatności w euro a tym bardziej kartą.

ZALECANE WYPOSAŻENIE SAMOCHODU
 • snorkel – zalecany
 • kanister z paliwem 20L
 • opony terenowe typu AT
 • wyposażenie off-road: taśmy, szekle.
 • CB radio

LISTA CZĘŚCI ZAMIENNYCH

 • pasek klinowy
 • oleje do silnika, skrzyni biegów, mostów, reduktora
 • bezpieczniki
 • zestaw podstawowych narzędzi
 • dodatkowa gaśnica
 • zestaw żarówek
 • kamizelkę odblaskową
 • zapasowe kluczyki
 • klocki hamulcowe p/t