Toyota Hilux Revo 2,4 D 2017r. Cena 197500

Kompletna Wyprawówka – Gotowa do podróży dookoła świata – Cesja Leasingu!!!
Toyota Hilux Revo 2,4 D 2017, pierwsza rejestracja styczeń 2018 przebieg 52000 km
Kupiona w polskim salonie Toyoty. Wersja wyposażenia SR5, podniesiona moc do 168 KM i 430Nm, skrzynia manualna z dołączanym napędem 4×4 z reduktorem i blokadą mostu tylnego.
Samochód przed wyjechaniem z salonu został przebudowany i wyposażony we wszystkie urządzenia i akcesoria, które umożliwiają wygodne i pewne podróżowanie po bezdrożach. Głównym przeznaczeniem, żywiołem dla tego auta są podróże w kierunkach po za cywilizację, Azja, Afryka – zapewniając całej rodzinie komfort i bezpieczeństwo w trakcie wspaniałych wakacji.
Przebudowę profesjonalnie wykonała firma BezAsfaltu4x4.pl. Zakres prac wykonanych można podzielić na następujące etapy.
1. Strefa Off Road
– zmieniono zawieszenie na wyższe +2” i mocniejsze firmy Pedders
– spód auta zabezpieczono płytami aluminiowymi zabezpieczającymi silnik, skrzynię i reduktor, zbiornik paliwa
– zderzak przedni i tylny stalowy zabezpieczający samochód w trudnych warunkach terenowych. W zderzaku przednim umieszczono dodatkowe oświetlenie i dwa punkty do mocowania zaczepów do ciągnięcia auta
– zderzak tylny wraz z hakiem do ciągnięcia przyczep oraz z dwoma punktami do mocowania zaczepów do ciągnięcia auta
– w zderzaku przednim zamontowano wyciągarkę KingOne 12000Lbs z liną syntetyczną
– zainstalowano stalowe progi zabezpieczające progi karoserii przed zniszczeniem w terenie.
– założono 16” alu felgi wraz z oponami BFGoodrich AT 265/75/16.
– w celu podniesienia punktu brodzenia w wodzie zainstalowano snorkel
2. Strefa Podróżnika / Komfort
– Wzmocniona nadbudowa skrzyni ładunkowej
– Namiot dachowy otwierany elektrycznie na pilota lub za pomocą guzika wymiary po otwarciu 130cmx 210x 100. Wewnętrzne oświetlenie oraz ogrzewanie systemem webasto. We wnętrzu znajduje się materac, można też tam przewozić po zamknięciu poduszki i śpiwory. Całość jest wodoodporna z dwoma wejściami po długich bokach i dwoma oknami. Wszystkie otwory w ścianach namiotu posiadają także moskitiery zabezpieczające nas przed owadami.
– Wewnątrz przestrzeni ładunkowej system dwóch szuflad (wew dł. 110cm x szer 40 czm x wys 34 cm), dwa schowki burtowe oraz ruchoma platforma górna z mocowaniami bagażu
– Wewnątrz zabudowy szufladowej, za szufladami poprzecznie umiejscowiony jest zbiornik 85L na wodę bieżącą. Zbiornik wykonano ze stali nierdzewnej. Woda jest podgrzewana nawet do 90 st za pomocą webasto „mokrego”, a następnie poprzez instalację wodną podawana jest do gniazdka prysznicowego do którego wpinamy przewód prysznicowy ze słuchawką. Prysznic można brać w kabinie prysznicowej stojącej niezależnie obok samochodu. Dla 4osobowej rodziny zapas wody wystarcza na około 4 dni bez uzupełniania zapasu wody. Uzupełnianie wody następuje poprzez zainstalowane w nadbudowie gniazdo wlewowe. Dla wygody informacyjnie zainstalowano wskaźnik ledowy poziomu wody w zbiorniku.
– Wewnątrz przestrzeni ładunkowej zainstalowano webasto „suche”, którego zadaniem jest dostarczanie ciepłego lub wręcz gorącego powietrza do wnętrza namiotu dachowego. W namiocie umiejscowiono sterownik webasto umożliwiający dostosowanie temperatury i siły nadmuchu nie wychodząc z łóżka. Rozwiązanie to pozwala na noclegi np. w górach w temperaturach minusowych.
– Wewnątrz przestrzeni ładunkowej zainstalowano kompresor do pompowania kół. Na zabudowie szufladowej zainstalowano gniazdo pneumatyczne umożliwiające podłączenie przewodu do pompowania kół i napompowanie wszystkich czerech kół.
– Zainstalowano także drugi, dodatkowy akumulator o pojemności 75Ah połączony z pierwszym akumulatorem systemem separującym akumulatory. Rozwiązanie to zapewnia nam bezpieczeństwo i niezależność od zewnętrznych źródeł energii tak potrzebnej np. do działania lodówki turystycznej czy też dodatkowego oświetlenia w trakcie kilkudniowego kampingu np.na dzikiej plaży.
– W kabinie pasażerskiej zainstalowano małe radio CB dające nam łączność z innymi samochodami podróżującymi z nami w grupie.
– W podłokietniku znajdziecie także gniazdko 230V o mocy 100W zapewniające nam możliwość naładowania urządzeń zasilanych tym napięciem
Nowy samochód w tej wersji wyposażenia fabrycznego wraz z powyższą modyfikacją to koszt poważnie przekraczający 220tyś zł brutto
Cena prezentowanego egzemplarza to 197500 zł.
Istnieje także możliwość cesji, przejęcia leasingu. Cena odstępnego to 100 000 zł. Pozostało jeszcze 30 rat po 3170 zł. Brutto
Kontakt do właściciela: Marcin 609 99 13 89