Lift zawieszenia - Poradnik Ofrołdera

Lift zawieszenia – Poradnik Ofrołdera

Lift zawieszenia

Poradnik Ofrołdera

 

Pierwsza terenówka kupiona. Wyjeżdżamy na pierwsze spotkanie w terenie. Towarzystwo zbiera się wokół ogniska, kiełbaski skwierczą, trwają nocne Polaków rozmowy, a my stoimy z opadniętą szczęką i nic… NIE ROZUMIEMY… zawias, lift, amor… o co tu chodzi? Przecież zawias to w drzwiach, lift, czyli winda to w PKiN, a amor no to w romansach!!!???

Postaramy się temat uczynić nieco bardziej zrozumiałym. Lift zawieszenia, pozycja w zbrojeniach ofrołdowych mająca ścisły związek z oponami a dokładnie rzecz biorąc z ich rozmiarem.

Kiedy pod domem pojawi się już wymarzona terenówka, to zwykle jest to samochód seryjny ze standardowym zawieszeniem. Czy rzeczywiście musimy robić tzw. lift zawieszenia ? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Aby rozwiązać ten szekspirowski dylemat, musimy stanąć przed lustrem i odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zamierzamy wykorzystywać naszą terenówkę? Jeśli jesteśmy przekonani, że ze szwagrem będziemy śmigali tylko na ryby a zimą z rodziną na narty do Zakopca, to lift zawieszenia możemy odpuścić. Taki samochód jak np. Land Rover Discovery nawet w 100% fabrycznym setupie doskonale sobie poradzi podczas takich wyjazdów. Jeśli jednak po pierwszych jazdach w terenie poczuliście, że odkryliście „raj na ziemi” to trzeba myśleć o zbrojeniach.

Poradnik Ofrołdera
Lift zawieszenia – Poradnik Ofrołdera

Po co w ogóle ten lift zawieszenia? W samochodach ze sztywnymi mostami najniższym punktem limitującym prześwit jest tzw. główka mostu, miejsce, w którym zabudowany jest mechanizm różnicowy. Jedynym rozwiązaniem, żeby zwiększyć prześwit, jest założenie opon/kół o większym rozmiarze. Niestety zwykle nie da się tego zrobić na zasadzie plug&play i tu pojawia się nasz święty graal – lift zawieszenia. „Lift” to montaż zawieszenia, w którym amortyzatory i sprężyny wydłużono o średnio 2 cale – 5 cm. Lift zawieszenia 2 cale jest statystycznie najpopularniejszy, ale są też większe i duuużo większe 3,5 albo 4, a nawet 6 i 8 cali… Montaż nowego zawieszenia zwiększa odległości między nadwoziem a mostami, a to zwykle pozwala na montaż kół o większej średnicy i zwiększenie prześwitu. Większy prześwit to większe możliwości terenowe więc jest o co walczyć.

Przy wyborze nowego zawieszenia zwanego potocznie liftem zawieszenia jest jeszcze jeden parametr, na który trzeba zwrócić uwagę – nośność. Zwiększona, pozwala obudować nasz samochód dodatkowym szpejem bez konsekwencji „klapnięcia” zawieszenia. W przypadku tego parametru musimy nasze potrzeby ocenić długofalowo. Do wyboru mamy zwykle minimum trzy przedziały nośności – standard, medium i HD. Choć na początku przygody z ofrołdem nasza terenówka to „sociak” i nie dźwiga na sobie jeszcze wszelkiej maści szpeju, to z pewnością z czasem dołożymy mu kilka setek kilogramów – zderzaki, wyciągarka, osłony i inne żelastwo. O ile do samochodu fabrycznego można założyć standard, to już do wyprawówki zalecamy minimum medium, a polecamy HD. Land Rover Discovery 2 solidnie przygotowany na wyprawę i zapakowany waży ok. 3000 kg. Naprawdę jest co dźwigać. Pamiętajcie, nigdy nie róbcie zakupów i modyfikacji pod potrzeby na dziś. Trzeba bardzo dobrze przemyśleć, do czego i jak będziecie używali samochodu. Lepiej pojeździć przez kilka miesięcy w teren, sprawdzić co nas kręci a co nie i dopiero decydować się na zakupy. Apetyt rośnie szybko w miarę jeżdżenia i po kilku miesiącach może się okazać, że wyrzuciliście kasę w błoto.

 

Lift zawieszenia
Lift zawieszenia – Poradnik Ofrołdera

 

 

CDN…

Share this post