LCAC Terra Masuria – Mazury Bez Asfaltu

Wyprawa LCAC Terra Masuria – Mazury Bez Asfaltu

Serdecznie zapraszamy na kolejny wspólny wyjazd BezAsfaltu 4×4 i Land Cruiser Adventure Club. Tym razem będzie to 3 dniowa wyprawa drogami bez asfaltu po Mazurskiej Krainie Wielkich Jezior.

Mazury to nie tylko łódki, jeziora i smak lenistwa nad wodą. Mazury to także rozległe, malownicze wzgórza, lasy, historia odciśnięta w przyrodzie ceglanymi murami i zbrojonym betonem tych którzy stąd odeszli. Zapraszamy na wędrówkę wśród malowniczych okoliczności przyrody jakich nie zabraknie na pewno dla tych, którzy wraz z nami poszukają terenowych atrakcji wśród nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi.

Naszą przygodę z bezdrożami Mazur zaczynamy w Rybaczówce.  Zapraszamy Was 11 listopada w gościnę do Kamila Stankiewicza, który namawia na MAZURSKĄ SAUNĘ dla chętnych a wieczorem ugości FESTIWALEM MAZURSKICH RYB.

Kolejny dzień to przejazd do jachtowego portu w Sztynorcie. Osada ta, położona na półwyspie między trzema jeziorami Dargin, Kirsajty i Mamry nazywała się niegdyś Steinort. Od XVw aż do 1944 r. jej historia łączy się nierozerwalnie z rodem Lehndorffów.  Pamiątką pozostałą po tamtych czasach jest pałac zbudowany w XVII w., na starszych fundamentach przez  Marię Eleonorę, żonę Ahasvera von Lehndorffa, dyplomaty w służbie króla Jana II Kazimierza Wazy, elektora brandenburskiego i króla Danii. W czasie wojny pałac zajęło ministerstwo spraw zagranicznych III Rzeszy. W 1944 r. głowa rodu, porucznik Lehndorff brał udział w antyhitlerowskim spisku zakończonym nieudanym zamachem Stauffenberga. Został stracony, a rodzina trafiła do obozu koncentracyjnego.

Zanim jednak dotrzemy na miejsce zajrzymy jeszcze do ruin mauzoleum rodu Schenk zu Tautenburg wybudowanego w 1844 roku, w Radziejach wyjątkowego kościoła w stylu neogotyckim, na planie ośmiokąta, z 1827 r. zaprojektowanego przez późniejszego króla Prus, Fryderyka Wilhelma IV, bunkrów szefa kancelarii Rzeszy – SS-Obergruppenführer Hansa Lammersa.

Kolejny dzień to przejazd w pobliżu jezior Łabap, Mamry, Rydzówka. Tu również Czekaja  na nas historyczne pamiątki w postaci Wieży Bismarcka w Srokowie, niedokończonych niemieckich śluz w Lesniewie oraz Piaskach. Poza tym jeśli wystarczy czasu zajrzymy do jednego z najlepiej zachowanych w Polsce kompleksów niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej – Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach. zachowały się do naszych czasów.

W trasie nie zabraknie chwili na tradycyjne ognisko w kiełbaską. Wieczorem zawsze zaś zaprosimy na biesiadę w sztynorckich piwnicach.  

Wyjazd ma charakter turystyczny w wolnej od „ciśnień”, luźnej atmosferze.

KOSZT UCZESTNICTWA W IMPREZIE
Samochód + 1 osoba – 700 zł
Samochód + 2 osoby – 1100 zł
Samochód + 3 osoby 1500 zł

Opłatę za udział w imprezie proszę wpłacać na konto :

BezAsfaltu 4×4, mBank: 02114020040000350279063650

W tytule przelewu proszę wpisać : Impreza Mazury 03/2023

Share this post